Що таке гіпотермія і що робити у випадку її появи

Гіпотермія — це стан, коли температура тіла знижується до 35°С і нижче.

Які основні симптоми гіпотермії?

  • Тремтіння тіла
  • Рідке дихання (менше 12 разів за хвилину)
  • Сповільнена мова, людина говорить через силу
  • Порушення (сплутаність, дезорієнтація) або втрата свідомості (необхідно пам’ятати: будь-хто з порушенням свідомості та повільним, слабким пульсом може бути переохолодженим)
  • Якщо ви виміряли температуру і побачили 35°С або нижче, при цьому у вас немає вищевказаних симптомів, необхідно звернутись до лікаря найближчим часом

Основна причина гіпотермії — переохолодження. У холодну погоду чи при перебуванні у крижаній воді або у ситуації, коли людина більше втрачає тепла, аніж його продукує.

Основними факторами ризику гіпотермії є:

  • Вік: діти та люди похилого віку більш схильні до гіпотермії. Це пов’язано зі зниженням здатності ефективно регулювати температуру тіла. Діти схильні як до переохолодження, так і до перегріву тіла, коли у приміщенні надто жарко або одяг не відповідає температурі оточуючого середовища.
  • Психічні захворювання, деменція, порушення розумового розвитку: за цих станів людина не може пояснити оточуючим, що їй холодно; інколи залишає домівку у занадто легкому одязі у холодну пору року, оскільки може не усвідомлювати ризик переохолодження.
  • Вживання алкоголю. Алкогольні напої створюють оманливе враження, ніби зігрівають зсередини, але насправді змушують судини розширюватись, а шкіру втрачати більше тепла.
  • Деякі захворювання та медичні стани: гіпотиреоз (стан, коли щитоподібна залоза виробляє замало гормонів), цукровий діабет, хвороба Паркінсона, недоїдання, зневоднення, нещодавній інсульт, травми спинного мозку.
  • Прийом певних ліків: деякі антидепресанти, антипсихотики та седативні (заспокійливі) засоби теж можуть знижувати температуру тіла.

Чим небезпечна гіпотермія? Зниження температури тіла загрожує обмороженням, втратою нервових закінчень, ушкодженням судин тіла, гангреною, а в деяких випадках і смертю.

Як лікувати гіпотермію?

Основне правило: будь-яка гіпотермія потребує звернення до медичної установи. Мета лікування — підвищити температуру до нормальних значень.

Що можна зробити до звернення за професійною допомогою?

1. Поводьтеся з людиною зі зниженою температурою тіла дуже обережно, не масажуйте кінцівки. Це не відновить кровобіг, а може стати причиною додаткового травмування. Якщо є така можливість, перемістити людину у тепле сухе приміщення.

2. Зняти вологий одяг, або обережно розрізати його. Далі людину потрібно вкрити теплими ковдрами, включаючи обличчя, але рот має бути відкритим, щоб людина дихала вільно. Якщо ковдр немає, потрібно зігріти людину своїм тілом.

3. Якщо людина у свідомості, то треба дати теплі напої (не алкогольні!) або суп. Їжа чи рідина має бути теплою, але не гарячою!

4. Прикладайте теплі сухі компреси до живота, грудей, паху. Це можуть бути підігріті рушники або пляшка із підігрітою рідиною. Не прикладайте компреси до рук або ніг, бо у такому разі холодна кров прилине до серця та легенів, що може стати смертельним. Не можна використовувати термогрілку чи термолампу.

5. Слідкуйте за диханням та пульсом людини. У разі зупинки серцевої діяльності пацієнт потребуватиме в серцево-легеневої реанімації.

Як можна запобігти гіпотермії?

Одягатись: у холодну пору року одягатись у декілька шарів одягу, використовувати шапки та рукавички. Під час занять на свіжому повітрі пам’ятайте: піт теж може сприяти переохолодженню. Треба залишатись сухим: уникати довгого перебування у холодній воді, носити водонепроникний одяг під час дощу чи снігу.

Матеріал підготувала лікар-терапевт 7’Я Clinic Олександра Дугіна.