Що потрібно знати про цукровий діабет та хто ризикує захворіти?

Цукровий діабет — це ендокринне захворювання, при якому хронічно підвищується рівень цукру в крові через абсолютний чи відносний дефіцит інсуліну (гормону підшлункової залози) або інсулінорезистентність (стан, коли клітини м’язів, жиру та печінки не реагують добре на інсулін і не можуть легко засвоїти глюкозу з крові).

Цукровий діабет — це світова пандемія (захворювання, на яке хворіє багато людей). В Україні діабет посідає 3 місце за поширеністю після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Цукровий діабет призводить до порушення всіх видів обміну речовин в організмі, пошкодження судин, органів та систем. Ризик стати інвалідом або померти від діабету високий.

За статистикою вік пацієнтів з I типом цукрового діабету зазвичай не перевищує 25 років, з II типом — більше 45 років. Пік захворюваності спостерігається у віці 65 років. Норма цукру капілярної крові — 3,3-5,5, венозної — до 6,5 ммоль/л.

Які причини захворювання існують?

 • спадковість (якщо один з батьків хворіє на діабет II типу, то ризик захворіти для дитини — 25-50%, а якщо на діабет хворіють обидва батьки, то ризик для дитини підвищується до 75%)
 • ожиріння, інсулінорезистентність, що призводять до цукрового діабету II типу
 • хвороби підшлункової залози (панкреатит, рак підшлункової залози, панреонекроз, оперована підшлункова залоза)
 • стероїдний цукровий діабет (наприклад, коли людина хворіла на бронхіальну астму і довго отримувала стероїдні препарати для лікування)
 • вірусні захворювання, як краснуха, грип, вітряна віспа, можуть стати пусковим механізмом для початку цукрового діабету I типу
 • нервовий стрес
 • вік (у літньому віці люди більше схильні до захворювання, а коли є гіпертонічна хвороба, ожиріння, дисліпідемія, порушення толерантності глюкози, то це може створити метаболічний синдром, який веде до захворювання цукровим діабетом)
 • вага при народженні (великий плід, коли дитина важить 4500 г і більше, несе підвищений ризик появи цукрового діабету для дитини та матері)

Що важливо робити для діагностики цукрового діабету?

Регулярно вимірюйте рівень глюкози в крові (тест має низьку інформативність) або проводьте більш інформативний тест толерантності глюкози та глікованого гемоглобіну.

Симптоми при I типі цукрового діабету більш яскраві, ніж при II типі. Адже підступність останнього варіанту захворювання полягає в тому, що всі її ознаки можуть бути невираженими або навіть відсутніми. Єдиним доступним для уважних пацієнтів «натяків» на захворювання може бути різке збільшення ваги або неможливість схуднути.

Чим небезпечний цукровий діабет?

 • ураженням очей (діабетична ретинопатія)
 • ураженням нирок (діабетична нефропатія)
 • ураженням ніг (діабетична полінейропатія, діабетична ангіопатія нижніх кінцівок)

При появі симптомів або за наявності факторів ризику та підозр на цукровий діабет важливо звернутися до фахівця. Для запису на прийом до лікаря-ендокринолога в Кропивницькому телефонуйте за номерами телефонів 7’Я Clinic.